سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

 • خانه
 • -
 • دانستنی های پوست و مو
 • -
 • سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست
سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

جایگاه سرامید در مراقبت از پوست را توضیح می دهیم.

گروه زیبایی لیزر تبریز : اگر از هر متخصص پوست در مورد سرامید بپرسید، احتمالاً در مورد فواید آن برای حفظ پوست سالم صحبت کرده و از آنها تمجید خواهند کرد. سرامیدها به طور طبیعی در بدن شما وجود دارند و نیمی از سد چربی پوست شما را تشکیل می دهند. بنابراین اگر ما قبلاً سرامیدهایی در بدن خود داریم، چرا آنها را به روتین های مراقبت از پوست خود اضافه می کنیم؟

برای یافتن جزئیات سرامید و یافتن پاسخ سوالات خود مانند بالا، ادامه مطلب را بخوانید.

 

سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

 

سرامید چیست؟

سرامیدها بخشی از خانواده پیچیده چربی ها یا لیپیدها به نام اسفنگولیپیدها هستند. یکی از بهترین راه‌ها برای درک نحوه عملکرد سرامیدها این است که تصور کنید لایه شاخی (خارجی‌ترین لایه اپیدرم) از آجر و ملات ساخته شده است. سلول های پوست اساساً آجری هستند که در بین آنها لیپیدها یا چربی ها وجود دارد. شما می توانید آن را به عنوان یک خمپاره در نظر بگیرید. همانطور که انبوهی از آجرها بدون قرار دادن همه چیز در جای خود به اندازه کافی در نگه داشتن ملات موثر نیستند، سلول های پوست شما نیز نمی توانند بدون سرامید باشند.

بنابراین، بسیار بسیار مهم است که ساختار خارجی ترین لایه اپیدرم دست نخورده باقی بماند، زیرا به عنوان یک مانع برای محافظت از بقیه پوست شما عمل می کند و رطوبت را در داخل نگه می دارد.

فواید سرامید برای پوست

سرامید چیست، اکنون می دانید. پس فواید سرامید برای پوست چیست؟ همانطور که در بالا ذکر کردیم، سرامیدها نقش فوق العاده مهمی در عملکرد مانع پوست دارند.

سد پوست را بازسازی می کند:

افزایش سن ، استفاده بیش از حد از لایه بردارها و صابون های تند، یا از دست دادن سرامیدها به هر دلیل دیگری سد محافظ پوست را به خطر می اندازد. در نهایت اجازه ورود باکتری ها را می دهد. تجدید سرامیدها سد پوستی را سالم نگه می دارد و به آن اجازه می دهد تا به درستی عمل کند (*) .

رطوبت را قفل می کند:

یک سد پوستی سالم رطوبت را مسدود می کند و از از دست دادن آب که باعث خشکی پوست می شود جلوگیری می کند.

محافظت از پوست:

سرامیدها برای محافظت از پوست در برابر عوامل محیطی و آلودگی کار می کنند. باعث می شود پوست در برابر مواد فعال مقاوم تر شود. سرامیدها همچنین از پوست ما در برابر مواد شیمیایی که باعث تحریک می شوند محافظت می کنند.

علائم قابل مشاهده پیری را کاهش می دهد:

نازک شدن و پیری پوست نه تنها به دلیل از دست دادن یا تجزیه کلاژن و الاستین (پروتئین های درم) ایجاد می شود، بلکه مانع پوست شما نیز فوق العاده مهم است. سرامیدها در محافظت و نگهداری از بقیه پوست نقش دارند.

به بیماری های التهابی پوست کمک می کند:

هنگامی که سد محافظ پوست به درستی کار نمی کند، ممکن است پوست دچار کم آبی شود و از دست دادن موقت آب اپیدرمی ایجاد شود. این امر پوست را در معرض خطر بیماری های پوستی خشک، ملتهب و التهابی مانند اگزما، روزاسه، آکنه و پسوریازیس قرار می دهد (*).

پوست را نرم و صاف می کند:

ویژگی های رایج یک سد خطرناک پوستی خشکی، پوسته پوسته شدن و خطوط ریز ناشی از کم آبی است. بازگرداندن چربی های از دست رفته می تواند رطوبت پوست را افزایش داده و ظاهر کلی را بهبود بخشد.

سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

چرا سرامید کاهش می یابد؟

فواید سرامید برای پوست بسیار زیاد است که نمی توان آن را دست کم گرفت. پس چرا سرامید موجود در بدن ما کاهش می یابد؟ سرامیدها به طور طبیعی از پوست ما مشتق می‌شوند، اما می‌توان آنها را به صورت مصنوعی برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست برای جبران آنچه از دست داده‌اید تولید کرد.

به گفته متخصصان، شما در دهه 30 و 40 سالگی سرامیدها را از دست می دهید. بنابراین برای حفظ ظاهری سالم پوست، باید با افزایش سن، سرامیدها را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

 

چگونه می توانید از ریزش سرامید جلوگیری کنید؟

از دست دادن سرامید یک فرآیند طبیعی پیری است، درست مانند کلاژن. بنابراین امکان فسخ کامل آن وجود ندارد. با این حال، می توانید با افزودن سرامید به روتین مراقبت از پوست خود از سن 30 سالگی از این ضایعات جلوگیری کنید. افزودن منابع سرامید به رژیم غذایی خود به همراه محصولات مراقبت از پوست حاوی سرامید نیز می تواند کمک کننده باشد. غذاهایی که ممکن است حاوی سرامید باشند عبارتند از:

 • گندم
 • برنج
 • ذرت شیرین
 • سیب زمینی شیرین
 • سویا
 • برخی از مکمل های غذایی

سرامید چیست؟ فواید سرامید برای پوست

آیا محصولات حاوی سرامید برای همه مناسب است؟

سرامیدها لیپیدهایی هستند که نقش مرکزی در ساختار پوست دارند. آنها عملکرد سد را بهبود می بخشند که به جلوگیری از از دست دادن رطوبت کمک می کند و پوست را مرطوب و انعطاف پذیر نگه می دارد. سد پوستی همچنین از بدن در برابر پاتوژن های مضر، محرک ها و سموم محیطی محافظت می کند. بنابراین، عفونت ها و سایر بیماری های پوستی در صورت به خطر افتادن می توانند ایجاد شوند.

افراد به طور طبیعی با افزایش سن سرامیدها را از دست می دهند. با این حال، فرد می تواند سطح سرامید خود را از طریق کرم های سرامید موضعی یا مکمل های غذایی افزایش دهد. این محصولات می توانند به بهبود سلامت پوست، افزایش عملکرد سد و هیدراتاسیون، محافظت در برابر اشعه های مضر UV و جوانسازی پوست پیری کمک کنند. به طور معمول، سرامیدها بی خطر هستند. آنها به احتمال زیاد عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کنند. با این حال، قبل از استفاده، به یاد داشته باشید که ناحیه کوچکی از پوست را آزمایش کنید تا بررسی کنید که آیا به هر یک از مواد تشکیل دهنده محصول حساس هستید یا خیر.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + بیست =